Aktivity - ZSV + ON

Exkurze 2. ročník

Jaro – květen, doba exkurzí, které každoročně probíhají na šumperském gymnáziu. Všechny studentky a všichni studenti 2. ročníku se rozdělili do jednotlivých exkurzí (historická, biologicko-zeměpisná, jazyková…) a já bych vás ráda ve stručnosti provedla naší úžasnou týdenní exkurzí pod hlavičkou Základy společenských věd.

Startujeme v pondělí 9. května v 6 hodin na šumperském vlakovém nádraží. Cíl naší cesty – Praha Hlavní nádraží. Po úspěšném příjezdu do velkoměsta nás čekalo rychlé ubytování (stylově v ubytovně Vězeňské správy ČR) a návštěva Senátu ČR, k němuž jsme prošli naučnou stezkou Prahy a určili několik záchytných bodů, např. „U ocasu“ (socha sv. Václava na koni zezadu), „Newyorker“ (obchod), „Česká kuchyně“ (podnik s klasickou českou kuchyní) …

Pondělí:
Senát ČR. Součástí sídla Senátu je areál Valdštejnského paláce spolu s Valdštejnskou zahradou (tu jsme navštívili jako první), Valdštejnskou jízdárnou a dále Kolowratským palácem a Malým Fürstenberským palácem. Po procházce zahrady nás čekala prohlídka Valdštejnského paláce, ve kterém se nachází jednací síně, kde naši drazí (doslova) senátoři kují pikle!
Po celodenním chození jsme si šli odpočinout na ubytovnu, ale několik dobrovolníků se ještě odhodlalo navštívit Vyšehrad při západu slunce. Byla to vážně nádhera (i ten Slavín s ostatky význačných osobností našeho národa)!

Úterý:
Brzké vstávání a naše kroky směřovaly do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Sídlo sněmovny se nachází ve Sněmovní ulici na Malé Straně v Praze, ve třech blocích domů a paláců v oblasti mezi Malostranským a Valdštejnským náměstím, kolem Sněmovní a Thunovské ulice.

Dalším bodem byl Úřad vlády České republiky. Úřad má právo hospodařit s majetkem státu, který slouží potřebám vlády. Tato důležitá instituce sídlí v budově Strakovy akademie v Praze 1 na Malé Straně na nábřeží Edvarda Beneše. Mezi objekty jím spravované patří i Kramářova vila, Lichtenštejnský palác, Hrzánský palác a Benešova vila v Sezimově Ústí. Tyto prostory jsou převážně využívány pro zasedání vlády, jejích orgánů či pro ubytování zahraničních delegací na nejvyšší úrovni. Naše skupina byla provedena po Strakově akademii a seznámena s její bohatou historií. Zajímavostí je, že zde mohli studovat pouze chlapci, ovšem nevýhodou byl velmi přísný režim bez zábavy a různých radovánek. V této budově jsme měli báječnou možnost zasednout do křesel našich pánů ministrů. Bylo to doslova jedinečné, nezapomenutelné, legendární.
A to nás ještě čekal Pražský hrad. Naši skvělí kantoři nám zařídili prohlídku reprezentativních místností, kde sám pan prezident přijímá vzácné návštěvy a kam se jen tak někdo nedostane. Nejpoutavějších místností byl Španělský sál. Skvělá průvodkyně nás provedla úžasnými místnostmi, kudy sama historie kráčela, a velice lidsky a zajímavě povídala o tom, kde zrovna jsme a co vidíme.

Středa:
Šumperk. Ráno jsme se sešli na Městském úřadě v zastupitelské místnosti s panem tajemníkem, PaedDr. Petrem Holubem, který nám ve stručnosti vysvětlil samosprávu města, seznámil nás s historií a objasnil nám jednotlivé odbory, které v současnosti spadají pod Městský úřad, a jejich funkci. Měli jsme prostor pro diskuzi a po zodpovězení našich dotazů si pro každého z nás přišel jeden zástupce oněch odborů. Jednotlivé stáže probíhaly u každého studenta individuálně. Přiučili jsme se, jak úředníci zvládají své pracovní povinnosti, co vše je potřeba zařídit a o co se postarat.

Čtvrtek:
Vlakové nádraží, směr jízdy Olomouc. Po příjezdu naše kroky směřovaly přímo do Vazební věznice v Olomouci, ale nebojte se! Nikdo z nás nešel sedět za katr – šli jsem se podívat, jak se v takové vazební cele žije. Věřte, není to žádná pěkná podívaná. Co by většině z nás činilo velký problém, tak denně vstávat v 5:30 včetně víkendu, být zavřen na 3 x 5 metrů čtverečných, nevidět se s rodinou … ne, díky. Na co většina z nás také nezapomene, byla bezpečnostní prohlídka vzbuzující opravdový respekt. Nedivím se, že odsud při těchto striktních opatřeních nikdo neutekl. Po této odstrašující zkušenosti jsem se vydali nedaleko do budovy Okresního soudu v Olomouci – mohli jsme se zúčastnit soudního líčení. Bylo to velmi poučné a každý z nás si jistě odnesl plno zajímavých poznatků, především budoucí studenti právnické fakulty. Po ukončení soudního procesu následovala prohlídka celé budovy od přízemí, kde se nachází cely pro zadržené, až po poslední – sedmé patro s nádhernou terasou a vyhlídkou na historickou Olomouc.

Pátek:
Poslední den naší povedené exkurze jsme zakončili opět v zastupitelské místnosti na MÚ, tentokrát společně s Mgr. Zdenkem Brožem, šumperským panem starostou, a Ing. Zdeňkem Dočekalem, ředitelem Městské policie. Pan starosta nás informoval o chodu města, komunální politice a zodpověděl plno našich dotazů… Poté nás pan Dočekal informoval o práci a povinnostech policejních strážníků. Nechyběla ani prohlídka policejní strážnice, seznámení s kamerovým systémem, který zajišťuje bezpečnost města, především centra. Myslím, že to bylo perfektní zakončení, především většina z nás neutratí své kapesné za pokuty penalizující jízdy na kole po hlavní třídě (ne že by to někdo z nás dělal!)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *