Aktivity, Aktivity - Chemie

Exkurze do NKP Ostrava – Dolní Vítkovice

V pátek 16.5.2014 brzy ráno vyrazila čtyřicetičlenná skupina talentovaných žáků i z našeho gymnázia směr Ostrava Vítkovice.Cílem našeho výletu byla hala U6 = výtopna v areálu bývalé vysoké pece. V této rozměrné budově je již druhým rokem nainstalována interaktivní expozice nazvaná „Malý svět techniky“.

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Žáci si měli možnost „osahat“ nebo na vlastní oči i uši vyzkoušet některé z přírodních zákonů či fyzikálních zákonitostí. Chemický průmysl je zastoupený modelem vysoké pece spolu s ukázkami vsázky a produktů tohoto zařízení i s následnou přeměnou surového železa v ocel.

Celou expozicí provází (kromě průvodců) postava J. Verna, coby osoba nejpovolanější v oblasti vědy a techniky.Po dvou hodinách jsme odcházeli poučeni, ale i pobaveni. Vzhledem k tomu, že se celý areál vysoké pece se statutem Národní kulturní památka neustále inovuje a rozšiřuje věříme, že zde nejsme naposledy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *