Aktivity, Aktivity - Španělský jazyk, Slideshow

Erasmus Plus v teplých krajích aneb v Málaze nikdy není zima

Jedna babička z jihozápadního Španělska při návštěvách u ní doma se mě vždy starostlivě ptala : “ A Silvi, už je teplo i u vás, tam v Česku, tam daleko u Sibiře?“
Letos, kdyby ještě žila, bych jí mohla s radostí oznámit, že ano, sluníčko už konečně dorazilo i k nám, leč daleko od Sibiře. :-) A to mi připomnělo, že letošní rok jsem si slunce užila již v únoru, ne mnoho kilometrů od vesničky, kde pobývala. Bylo mi potěšením v rámci programu Erasmus Plus zúčastnit se metodologického kurzu pro učitele španělského jazyka v andaluzské Málaze, po Seville druhém největším městě Andaluzie a šestém největším ve Španělsku. Toto rodné město malíře Pabla Picassa a herce Antonia Banderase je svou polohou a osobním kouzlem prostředí i obyvatel ideálním místem pro vzdělávání a poznávání španělské kultury.

 
Dva týdny jsem dopoledne chodila na náslechy do jazykové školy Alhambra, která pořádá nepřetržitě kurzy pro cizince. Za mého pobytu nebyla kapacita školy plně využita, ale v kurzech byli studenti ve věku 17 až 75 let z různých zemí. Z Francie, Belgie, Švýcarska, Polska, Litvy, Běloruska a Velké Británie. Všichni byli rozděleni dle stupně pokročilosti do několika skupin vedených zkušenými lektory, kteří ve svých hodinách teorii úzce propojovali s praxí tak, že studenty také posílali mezi obyvatele s různými anketami, úkoly, průzkumy na trh apod. Neužívali žádné konkrétní knihy, výuka byla intuitivní, s použitím interaktivní tabule a vlastních fotokopií a materiálů.

 
 
Odpoledne jsem měla individuální konzultace s jednotlivými lektory, ve kterých jsme diskutovali nad tématy a užívanými metodami v jednotlivých stupních pokročilosti, materiály, hrami a vzájemně si vyměňovali zkušenosti a nápady. Škola také pořádala mimoškolní aktivity v rámci poznávání španělské kultury a reálií. Vařili jsme paellu, byli v muzeích, navštěvovali památky a o víkendu jsme jeli na výlet do Córdoby. Nutno říci, že o zábavu a učení nouze nebyla. Zajímavý detail byl i možnost ubytování v soukromí, které jsem využila. Bydlela jsem v oddělené přízemní části domu asi patnáct minut chůze od školy a společně stolovala s rodinou a dalšími nájemníky, kterým byl maturant z Mexika a Belgie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dva týdny utekly jako voda a zážitky jsou nezapomenutelné. Získaná přátelství a kontakty snad dlouhodobá a pevně doufám, že se jednou do tohoto krásného města vrátím a třeba i s našimi studenty, pro které by jistě studijní pobyt na jihu Španělska byl neocenitelnou zkušeností. Do té doby si všichni užívejte našeho sluníčka a blížících se prázdnin a na dovolených v zahraničí se nebojte pěkně procvičovat všechny cizí jazyky.
 
Silvie Guričová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *