Aktivity - Fyzika, Aktuality, Fotogalerie, Slideshow

Fyzikální exkurze

aneb Silozpytecká honba za poznáním do Čech (očima studentů)

V pondělí 19.6.2017 jsme se v ranních hodinách sešli před budovou Gymnázia. Naši výpravu tvořilo 38 studentů ze všech druhých ročníků a sexty doprovázených Mgr. Gabrielou Zatloukalovou a Mgr. Karlem Měšťánkem. Po dvouhodinové cestě autobusem jsme navštívili firmu MONTIFER Přelouč, která se zabývá svařováním ocelových konstrukcí a laserovým řezáním. Po prohlídce jsme se ubytovali v autokempu Buňkov v Březích u Přelouče. Po obědě následovala exkurze do firmy BIOENERGO – KOMPLEX v Kolíně zpracovávající řepku olejku. Nejprve z ní za studena lisují kvalitní panenský olej a zbytky semen spalují v malé elektrárně (4 MW) – tak jsme poprvé během exkurze zažili teplotu přes 40°C.

V úterý brzy ráno jsme odjeli na 21. základnu taktického letectva v Čáslavi, kde jsme se dostali i do veřejnosti nepřístupných míst. Vojáci nás provedli areálem, kde nám nejen zblízka ukázali Gripeny a Alky, ale dokonce jsme měli možnost si na nich na trenažerech zalétat. Poté jsme si vychutnali výtečný oběd a následovala prohlídka muzea a vystavených všech typů stíhacích letounů, které kdy v Čáslavi létaly. Odpoledne jsme se přesunuli do pivovaru Pernštejn v Pardubicích. Poslechli jsme si výklad o historii výroby piva a poté jsme si prošli samotný pivovar – nejprve jsme se vyhřáli ve varně, abychom se na závěr velmi příjemně zchladili ve sklepech na 2°C.

Ve středu jsme vyrazili do tentokrát velké (100 MW) uhelné elektrárny v Opatovicích, která navíc dokáže zásobit teplou vodou a teplem celé Pardubice a okolí (asi 200 tis. lidí). Provedli nás areálem a vysvětlili nám, jak to v elektrárnách funguje – opět teploučko! Odpoledne jsme strávili příjemným odpočinkem v blízkosti kempu a u vody. Koupání v nedalekém křišťálově čistém pískáči bylo tím nejlepším, co se dalo v takovém horku dělat. Večer nás čekala prohlídka hvězdárny a planetária v Hradci Králové. V „360° kině“ nám promítli nejvýraznější objekty noční oblohy a Sluneční soustavu a poté krátký film o Charlesu Darwinovi a jeho evoluční teorii. Po zhlédnutí jsme se přesunuli na střechu a do kopule k nočnímu pozorování oblohy – Jupiter se svými největšími měsíci a Saturn se svými prstenci a měsícem Titan byli v dalekohledu jako na dlani, stejně jako kulová hvězdokupa M13, či různě dvoj- či čtyřhvězdy. Do kempu se tak vracíme až po půlnoci.

Ve čtvrtek znovu vstáváme v časných ranních hodinách, abychom navštívili automobilku TPCA v Kolíně. Nejprve nám pustili propagační video, jak probíhá celá výroba aut v jejich podniku. Pak jsme usedli do vláčku, který nás provezl halami, kde jsme měli postupně možnost vidět výrobu od lisování kovových plátů a jejich svařování roboty, přes montáž jednotlivých dílů a vybavení, až po auta, která vidíme na silnicích. Jen do lakovny byl vstup zakázán. Továrna přibližně každou minutu „vypustí“ jedno zcela nové auto. Odpoledne jsme se vydali do národního Hřebčína v Kladrubech nad Labem. Prohlédli jsme si historickou výstavu kočárů a postrojů, navštívili jsme zámek, kde pobýval císař Franc Josef a princezna Sissi. Ale nejvíce času jsme strávili ve stájích – snad každý si chtěl pohladit nějaké hříbátko starokladrubského koně a pomazlit se s ním!

V pátek jsme vstali brzo ráno, dobalili jsme si posledních pár věcí a vyrazili jsme na naši předposlední exkurzi. První zastávka byla ve Foxconnu v Pardubicích, největším evropském výrobci elektroniky. Rozdělili jsme se na 3 skupiny. Každá skupina si prošla jinou část výroby a dozvěděla se zajímavé informace. Prohlídka byla zakončena prezentací o firmě a různých souvisejících zajímavostech.
Poté jsme opět nastoupili do autobusu a vyrazili jsme směrem Vysoké Mýto. Zde jsme měli hodinový rozchod na oběd a pak jsme zašli na prohlídku Muzea českého karosářství. Kolem 15. hodiny jsme už vyrazili do Šumperka. Cesta byla delší, ale utekla celkem rychle.
Celý týden byl velmi zajímavý, přínosný a navíc nám vyšlo skvělé slunečné počasí.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *