Aktivity - Chemie, Aktuality

Týden praktické chemie 2018

Týdne praktické chemie se letos zúčastnilo 13 studentů druhého ročníků a třídy G6. Program byl vyplněn experimentální činností ve školní laboratoři a exkurzemi na vysokou pec v ostravské Dolní oblasti Vítkovice a na Přírodovědeckou fakultu UP Olomouc. Množství zajímavých historických a technických údajů o výrobě železa na Ostravsku bylo doplněno o silné zážitky spojené s výstupem na vrchol vysoké pece a pohledy na Ostravu a její okolí z výšky 78 metrů.

Na katedře analytické chemie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci jsme byli přijati odborníky, pro něž je jejich práce současně koníčkem. Po zajímavé přednášce a ukázkách práce analytického chemika si studenti v univerzitní laboratoři pod odborným vedením sami provedli spektrofotometrické stanovení β-karotenu v mrkvi.

Přesné navážení vzorku

Přesné navážení vzorku

Exktrakce karotenu

Extrakce karotenu

Práce na spektrofotometru

Práce na spektrofotometru

V rámci experimentální části na gymnáziu se studenti naučili pracovat se sklem, řezat je a tepelně tvarovat. Tyto dovednosti pak použili při konstrukci aparatury pro destilaci s vodní parou. Ve vlastnoručně sestavené aparatuře pak prováděli izolaci silic z máty a levandule.

Destilace silic máty peprné

Destilace silic máty peprné

Chemii plnou vůní či zápachů poznali studenti také při syntéze esterů, které nacházejí své uplatnění v potravinářství.

Syntéza ethyesteru kyseliny mravenčí (ethyl-formiátu)

Syntéza ethylesteru kyseliny mravenčí (ethyl-formiátu)

Procvičení mnoha chemických dovedností, od přípravy odměrných roztoků až po matematické zpracování výsledků měření, skýtalo jednak stanovení chloridu sodného v brambůrkách a také  chelatometrické  stanovení tvrdosti různých vzorků vody.

Chelatometrické stanovení tvrdosti vody

Chelatometrické stanovení tvrdosti vody

Argentometrické stanovení NaCl v brambůrkách

Principy termochemie si studenti ověřili při výrobě samoohřívacích sáčků.  Experimentální část byla zakončena přípravou různých zápalných směsí. Studenti  si ověřili, že látkou, která uvede směs k explozi, může být i obyčejná voda a že rychlost reakce může být  docela překvapivá.

Je jisté, že tento týden přinesl účastníkům celou řadu nových zkušeností a zajímavých poznatků a rádi jim vyslovujeme pochvalu za jejich pracovitost a úspěšné splnění úloh, které nebyly vždy jednoduché.

Jaroslav Svatoň, Michal Bezděk

 

 

2 komentáře

  1. Eva Pálková

    :-):-):-)

    Jste úžasné/í, při čtení této epesní reportáže jsem si „prožila“ Váš týden poznovu!

  2. Janinka Večerk

    <3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *