Slideshow, Soutěže - Fyzika

Hvězdný fyzikální rok

Ačkoli většina fyzikálních soutěží nižších kategorií ještě ani neproběhla, lze již z dosavadních výsledků považovat školní rok 2018/19 za jeden z nejúspěšnějších a nesmazatelně se zapíše do historie našeho Gymnázia.

Martin Vavřík (G.7) obsadil 6. místo v celostátním kole Fyzikální olympiády kategorie A! Navíc očekáváme jeho úspěch i v kategorii B, do níž věkově patří. Krajské kolo proběhne na konci dubna.

Družstvo ve složení Jan Ristovský, Martin Vavřík (oba G.7), Jan Pavelka, Antonín Štrpka (oba G.8) a Michal Horáček (4.A) se poprvé v historii školy zúčastnilo Turnaje mladých fyziků. V soutěži, ve které v angličtině obhajovali výsledky svého fyzikálního bádání na 10 zadaných témat před odbornou porotou, v jejímž čele byli prof. RNDr. Tomáš Opatrný, Dr. z Univerzity Palackého v Olomouci a Mgr. Hynek Němec, Ph.D. z Fyzikálního ústavu Akademie věd v Praze, obsadili v regionálním kole 2. místo!

Všem soutěžícím gratulujeme, děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme hodně zdaru v dalších soutěžích!

Abyste si dokázali udělat představu o tom, jak takové soupeření družstev mladých fyziků vlastně probíhá, přikládám reportáž kapitána družstva Honzy Ristovského:

Největší fyzikální soutěž našeho věku!

Odbila čtvrtá ranní…už je 4:10! Probouzím se po třech hodinách spánku a chystám se do školy… Cesta na kole do Šumperka se stává adrenalinovým zážitkem. Dnešní den je ale opravdu speciální. Já a mí čtyři kolegové jsme věnovali tomuto dni hodně úsilí a ještě více probdělých nocí. Dnes nás čekalo regionální kolo Turnaje mladých fyziků.

S panem Měšťánkem, jakožto doprovodem, vyrazila naše pětice v 5:15 autobusem do Opavy. Měli jsme co dělat, abychom tam vůbec dojeli na osm.

Na Mendelovu gymnáziu nás přivítali snídaní a šlo se na věc! Následovalo představování týmů:

,,Dobrý den, rád bych Vám představil své kolegy. První po mé levici je Antonín Štrpka, dále pak Michal Horáček, Jan Pavelka a Martin Vavřík… a já, kapitán družstva, Jan Ristovský. Přijeli jsme sem z Gymnázia Šumperk,” odpovídal jsem, lehce zaskočen, před plnou posluchárnou lidí na výzvu organizátorů.

Následovalo rozlosování do dvou skupin a soutěž začala.

Bojovali jsme s těmito týmy:

  Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Por.

  Gymnázium Brno, tř. Kapitána Jaroše

Turnaj mladých fyziků se skládal ze dvou fyzikálních soubojů, tedy dopolední a odpolední části. V každém souboji na soutěžící čekala trojice úloh, ve kterých se měnily role zúčastněných:

REFERENT prezentoval 10 minut v angličtině vlastní řešení jednoho fyzikálního problému (každý tým musel v přípravě vyřešit deset úloh). Po skončení prezentace se na žádost kapitánů mohla práce obhajovat v češtině.

OPONENT navrhl referentovi úlohu a následně s ním vedl desetiminutovou diskusi na dané téma.

RECENZENT měl za úkol zhodnotit práci referenta i oponenta a pokládal doplňující otázky k věci.

POROTA, tvořena lektory z vysokých škol, číselně ohodnotila výkon výše zmíněných a doptávala se na detaily.

Byl to tvrdý boj už od začátku!

V prvním kole souboje nastoupil jako oponent Martin Vavřík. Měli jsme velmi opatrný začátek, všichni byli nervózní.

Ve druhém kole já, jako referent, jsem se zapotil málem víc, než na tréninku, když jsem těžko vzpomínal na anglické výrazy, kterými bych dokázal vysvětlit disperzi zvuku v kovech.

Tonda Štrpka podle poroty nebyl, jakožto recenzent, dostatečně důrazný a celkově jsme tedy po dopoledni nasbírali nejméně bodů. Následovala hodinová přestávka a zase nanovo.

Honza Pavelka v druhé části v prvním kole hodnotil výkony Ostraváků a Brňáků na úloze o řetězové reakci nanukových dřívek (pokusy v našem podání jste mohli vidět v lednu na chodbě u učeben informatiky). Začali jsme se zlepšovat!

Pak se ale stalo cosi, co definitivně zamíchalo pořadím v náš prospěch…

Tým Brna odmítl prezentovat úlohu navrhnutou naším oponentem Míšou Horáčkem!!! Brňáci tedy ztratili body a my jim vybrali náhradní úlohu, kterou jsme sice měli na seznamu, ale zrovna nebyla z naší strany vůbec vypracovaná. Byl to risk. S velkými nervy jsme sledovali průběh referátu a připravovali své otázky…

Taktika reciprokého trojského koně se ale nakonec zdařila tak moc, že velké oslavy a uvolnění atmosféry proběhlo ještě na bojišti! Michal zasypal soupeře řadou otázek, konstruktivní kritiky a byl schopen s naší pomocí (v podobě dalších nápadů) doslova vymazat referenta z hřiště!!! Šumperáci byli v extázi!!!

Poslední do soutěže promluvil Tonda Štrpka, který srdnatě hájil naši čest ve svém referátu a díky dobrému tandemu se zbytkem našeho týmu, nyní pracujícího na 110%, dokázal ustát všechny záludné otázky Ostraváků a mohli jsme slavit vcelku úspěšné zakončení soutěže.

Vyhlašování nám přichystalo malé překvapení v podobě krásného druhého místa v regionu (rozumějte na Moravě a ve Slezsku)!!! Čekali jsme, že dopadneme hůře, tak nás tento úspěch hřeje a ještě snad bude hřát dlouho, neboť jsme pro školu získali hodnotné pomůcky na výuku fyziky!

Chtěli bychom mnohokrát poděkovat v prvé řadě panu Měšťánkovi, který s námi již od prosince pracoval na této velkolepé akci, poskytl nám prostory pro pokusy a probíral s námi taktiku až do konce!

Dále pak děkujeme panu Papouškovi, za nádherné fotografie (které můžete vidět na nástěnce v patře fyziky) a videa na Youtube. Stejně tak paní Zatloukalové za některé postřehy k řešení a vůbec oběma naráz, že tolerovali naše časté návštěvy ve fyzikálních sbírkách.

Děkuji osobně také spolužákům ze septimy, kteří se podíleli na stavbě bomby z nanukových dřívek a jsou zvěčněni v našem videu!

Tak snad naše škola poskládá tým i na příští rok!!!

Jan Ristovský, kapitán družstva G Šumperk, G7

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *