Aktivity - Dějepis

Žena, která přežila GULAG – setkání s Věrou Sosnarovou

Přestože jsme museli zrušit besedu původně plánovanou jen pro studenty gymnázia, podvečerní setkání s paní Sosnarovou ve Velkém sále knihovny úspěšně proběhlo. Emocionálně nesmírně silná akce se uskutečnila v úterý 19. 3. od 17:00 hod. Můžeme s potěšením konstatovat, že čas na toto neobyčejné setkání si našla i celá řada našich studentů.

Během více než hodinu a půl trvajícího setkání paní Věra Sosnarová svým osobitým způsobem vyprávěla svůj životní příběh, který si lze v románovém zpracování přečíst v knize s titulem Krvavé jahody. Přes svých 87 let a zdravotní problémy dokázala přiblížit posluchačům mimořádně drsný osud, nad kterým jen lidé mohou kroutit hlavou, čeho všeho je člověk schopen. Ale také co všechno je schopen přežít. Občasné veselé chvilky vyprávění jen vzácně osvětlily silné momenty plné hrůzy, utrpení a těžkých emocí. Jsme vděčni, že jsme takové svědectví mohli osobně slyšet.

 

ŽENA, KTERÁ PŘEŽILA GULAG

Paní Věru Sosnarovou zatkla protiprávně sovětská NKVD v Brně roku 1945 hned po skončení války a společně s matkou a mladší sestrou byla zavlečena do komunistického Sovětského svazu. Matka brzy zahynula, paní Sosnarová následně strávila dalších 19 let v pracovních táborech GULAGu a následném vyhnanství na Sibiři jen v těžko představitelných podmínkách. Díky souhře šťastných okolností se jí nakonec podařilo vrátit do Československa.

I ve svém věku je schopna a ochotna vyprávět o tom, co zažila a podávat svědectví o brutalitě sovětského komunistického systému.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *