Šachový kroužek

Š A C H H I S T O R I E

ŠACHY na GYMNÁZIU ŠUMPERK   (J.Voráč)

O nejslavnější období šachové historie školy se zasloužil
profesor Josef ŠNAJDR, rodák z Náměště na Hané.

3. 3. 1931 – 28. 9. 2015

Byl dvojnásobným mistrem republiky v korespondenčním šachu, a to v době bez počítačů a mobilů.  Hrál na 1. šachovnici za družstvo ČESKOSLOVENSKA, které  vyhrálo mistrovství světa v korespondenčním šachu v letech 1965 – 1968. Dosáhl titulu mezinárodní mistr, hlavně za 2. místo v mistrovství světa jednotlivců v roce 1968.

Na Gymnáziu Šumperk i na některých šumperských základních školách a ve Vile Doris přivedl k šachu a vychoval mnoho mladých hráčů.

Jeho nejtalentovanější svěřenec velmistr Štěpán Žilka (také studoval na G Špk) patří k nejlepším praktickým šachistům České republiky v současnosti (letos je 11. a má ELO 2533).

Pod vedením profesora Josefa Šnajdra družstvo Gymnázia Šumperk
v letech 1981 – 1984 třikrát vyhrálo korespondenční Přebor středních škol.
(v roce 1984 hrál místo Romana Vicence Ladislav Stratil)

V praktickém šachu bylo vrcholem 1. místo v Moravském poháru a 3. místo v národním finále šachové olympiády středních škol v roce 1984.

Ve XXI. století se těžiště šachové činnosti přesouvá k praktickému šachu a rapidšachu.
Oporami družstva školy jsou až do roku 2015 odchovanci pana prof. Šnajdra.

Od roku 2001 vede pravidelný kroužek na škole Jiří Voráč, od roku 2016 má nižší gymnázium šachově na starosti Mgr. Šárka Bártová.

Republikový PŘEBOR družstev STŘEDNÍCH ŠKOL v šachu: (má 4 stupně)

školní kolo, okresní kolo, krajské finále (dvě nejlepší školy postupují do celostátního finále)

ročník    místo  umístění našich v celostátním finále  hráči 

2002 Tachov         13.místo z 23       Bartoň, Ondráčková, Grepl, Glanc, Pikna

2003  Tachov         17./23                   Bartoň, Grepl, Ondráčková, Glanc, Konopa

2004  Zlaté Hory   16./22                     Bartoň, Grepl, Glanc, Konopa, Pikna

2006  Žďár n. Sáz.     6./28                 Žilka, Bartoň, Ondráček, Gronych, Ciffra

2008  Žďár n. Sáz.    10./28                 Žilka, Ondráček, Müller, Ciffra

2009  Stráž p. Ralskem  10./29                       Müller, Malý, Gronych, Ciffra
 

2010  Štědronín      28./32                      Malý, Vaculík, Müller, Ciffra

2011  Štědronín      15./28                         Malý, Vaculík, Bártová, Ciffra
 

2013  Štědronín      19./24                  Malý, Vaculík, Motlíček, Le Viet, Ježek
 

2014  Vlachovice     28./29                              Doležel, Motlíček, Le Viet, Štrpka

2015  Ústí n.L.     18./32         Vaculík, Le Viet, Motlíček, Doležel, Ježek

 

2016  Zlín          26./28                                Hartinger, Motlíček, Doležel, Štrpka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *