12.9.2024 navštívili žáci mobilní planetárium, které přivezli do Domu kultury v Šumperku zaměstnanci brněnské hvězdárny a planetária.
Připravená byla v nafukovací kupoli projekce o sondě Rosettě, která jako první lidský výrobek přistála v roce 2014 na kometě 67P/Čurjumov/Gerasimenko.
Cesta ke kometě jí trvala 10 let.
Dále jsme si prohlédli nafukovací modely –Temnalónu, tedy model noční podoby Země ozářené převážně světlem doprovázejícím lidskou civilizací a model Astrosféru, která ukazuje podobu celé hvězdné oblohy, včetně té v okolí jižního nebeského pólu, kam z České republiky nedohlédneme.
Podkladem pro Temnalónu se stala především pozorování ze sondy Suomi NPP, která od roku 2012 monitoruje naši planetu z výšky asi osm set kilometrů.
Tato sonda umí zachytit jednotlivé pouliční lampy i světla z rybářských lodí. Pomocí speciálních algoritmů byl následně odstraněn vliv mraků i jiných přírodních zdrojů světla.
Základem pro potisk Astrosféry byla databáze 1,3 miliardy hvězd, jejichž polohu a jasnost proměřila evropská sonda GAIA. Ta v letech 2014 až 2016 dostala za úkol sestavit první třírozměrnou mapu okolí Sluneční soustavy v naší Galaxii a od té doby svá měření mnohonásobně zdokonalila a zpřesnila.
Bš
Komentáře