Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » Aleš Janderka světový

Aleš Janderka světový

Vytvořeno: -

Vytvořit práci SOČ vyžaduje desítky i stovky hodin nejen sběru a zpracovávání výsledků, ale především nastudování teoretických poznatků a sepsání celé práce na úrovni práce bakalářské či diplomové. To vše zvládá na jedničku student naší školy Aleš Janderka, toho času žák 3.A. Aleš se opakovaně stal vítězem soutěže Středoškolská odborná činnost v OBORU č. 5  – GEOLOGIE, GEOGRAFIE se svou prací věnovanou fosíliím z lokality Štíty. Kromě vítězství obdržel Aleš také Cenu Učené společnosti ČR a cenu Českého svazu vědeckotechnických společností. Postoupil na přehlídku vědeckých prací mladých, která se uskutečnila v Praze v září 2021. Zde byl Janderka porotou vybrán, že bude reprezentovat školu a republiku na mezinárodní přehlídce vědeckých prací na Tchaj-wanu. Je to velký úspěch nejen pro Aleše samotného, ale také pro školu.

Nadační fond Gymnázia Šumperk se rozhodl ocenit nejen Alešův úspěch, ale také to, že kromě biologie se úspěšně zapojil i do mnoha dalších soutěží a Olomouckým krajem byl oceněn v soutěži Talent OK. Za svou práci mu v úterý 5. 10. 2021 škola a nadace předala grant ve výši 10 000 Kč na podporu odborného růstu a dalšího rozšíření odborné práce. Aleš si (nejen) za příspěvek nadace koupil kvalitní trinokulární mikroskop Levenhuk, který – věříme – jej posune na další, vyšší úroveň. Přejeme Alešovi, aby mu nový přístroj pomohl k pořízení mnoha krásných mikrofotografií.

Aleš ke své práci napsal:

„Možná mnozí ani netuší, kolik pokladů se nachází v okolí Šumperka. V loňském roce o prázdninách mě nadchla paleontologie. Držíte v ruce horninu, která na první pohled vypadá úplně běžně. Druhý pohled Vás zcela nadchne – po rozbití na Vás vykoukne 90 miliónů let stará „zdechlina“. A na tomto principu jsem založil své bádání od dírkovců po měkkýše a korýše. Letos jsem svůj výzkum prezentoval v Středoškolské odborné činnosti. Za tento skvělý výsledek také děkuji svému vedoucímu práce z olomoucké přírodovědné fakulty RNDr. Tomáši Lehotskému, Ph.D.“

A já dodávám, že poděkování zaslouží také školní vedoucí práce Mgr. Petr Opekar.

Milan Maceček s použitím textu P. Opekara

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *