Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » Erasmus+, Irsko a Dublin +++ :)

Erasmus+, Irsko a Dublin +++ :)

Vytvořeno: -

„Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.” —  Jan Amos Komenský

…tak jsem šla. Tedy jela a letěla. Po několika letech se mi poštěstilo stát se opět účastníkem studijního programu Erasmus+, tentokrát v irském Dublinu.

Výraz ‚‚poštěstilo se mi” je opravdu ten nejvýstižnější, který v této spojitosti lze použít. Kdy jindy bych měla spolužáky z Řecka, Německa, Chorvatska a tří různých  Kanárských ostrovů? Kdy jindy bych bydlela s Američankou, která pracuje pro National Geographic? Kdy jindy bych viděla divadelní hru odehranou sborem divadla Royal National Theatre, se kterou procestovali celý svět…..?

Kromě zážitků byl týden samozřejmě nabitý informacemi a novými poznatky. Například věděli jste, že

…v Dublinu mluví sochy? 10 soch známých postav irské historie je opatřeno QR kódem,  pár vteřin poté, co kód načtete, váš telefon začne zvonit a vy si můžete vyslechnout, co vám Oscar Wilde, James Joyce nebo George Bernard Shaw chce sdělit.

…v historii emigrovalo ze země tolik Irů, že je o tom zřízeno celé muzeum? Muzeum se jmenuje Epic a mimo jiné vás provede všemi vlnami irské emigrace. Dnes se odhaduje, že po celém světě žije 80 milionů lidí s irskými kořeny!

…v Dublinu rostou v zahradách palmy? Podnebí v Irsku ovlivňuje teplý Golfský proud, takže průměrné teploty se v zimě pohybují okolo 5 °C a v létě okolo 15 °C. Díky tomuto klimatu se tu daří také exotickým rostlinným druhům.

… do divadla se chodí v riflích a lidé si na představení kupují kyblíky s popcornem?

… v každé plechovce irského národního pokladu – piva Guinness – je plastová kulička? Když plechovkou zaštěrcháte ve snaze zjistit, zda ještě něco zbylo, překvapí vás nezvyklý zvuk – je to plastová kulička o průměru asi 2 cm. Ta spojuje dusík a CO2, který se po otevření uvolní a dodává pivu unikátní lavinový efekt: nalévané pivo se během několika minut usadí, zůstane čiré a hustá krémová pěna vydrží po celou dobu pití. 

…když nastoupíte do autobusu, je třeba se s řidičem pozdravit,  a totéž platí i o vystupování – a to i když vystupujete zadními dveřmi? 

…že v irsku je původním jazykem irská gaelština? Dnes se učí na školách jako povinný druhý jazyk. Jako mateřský jazyk (a tedy i mimo školu) ji používá jen asi 170 tisíc lidí. Je jiná než skotská gaelština a lidé mluvící těmito jazyky si navzájem nerozumí. V irské gaelštině se Irsko řekne Éireann.

Jako ubytování jsem zvolila variantu AirBnB a moje hostitelka mi po ukončení pobytu do hodnocení napsala: ‚‚Regina byla stále v pohybu a svůj pobyt si užila na 100 %.” Mohu jen souhlasit! A doufat, že se mi Erasmus ještě někdy znovu poštěstí.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *