Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » Fyziklání 2023

Fyziklání 2023

Vytvořeno: -

Aneb klání mladých fyziků. Této akce se v pátek 10.2. zúčastnili čtyři studenti našeho Gymnázia – Veronika Havlíčková, Anna Vykopalová, Vladimír Frank a Robert Šána. Během tří hodin tým řešil soubor fyzikálních úloh, jejichž obtížnost se postupně zvyšovala. Je to otázka spolupráce, matematických i fyzikálních znalostí a hlavně pečlivosti. 

Pátek, tedy den Fyziklání, jsme započali na hotelu brzkým vstáváním a následnou skvělou snídaní, kde nám rozhodně v paměti uvízl žlutý meloun vyválený v talíři po smažené slanině. Následně jsme se sbalili, vyfotili a vypravili na místo konání již zmíněné akce. Po cestě metrem a krátkou chůzí jsme se dostali na místo určení – výstaviště PVE Expo Praha s velkou halou plnou stolů a samozřejmě i lidí. Těsně před zahájením jsme se naposledy poradili a vyslechli si úvodní slovo, bylo nám popřáno hodně štěstí a Fyziklání mohlo začít.
První příklady šly docela rychle, ale bylo to postupně horší a horší. Čím dál více jsme nabývali pocitu, že skončíme poslední, což se naštěstí tedy nestalo. Každý z nás se dostal někam, kde měl problém přijít na správné řešení, od krájení petržele a pohyby planet přes elektrárnu až po skákajícího Ronalda. Byly to úlohy, které nám zabraly docela dost času a dostaly nás do slepé uličky.
Po skončení tří hodinového limitu, jsme měli možnost se podívat na řešení. Asi ani nejde slovy vyjádřit naši frustraci ve chvíli, kdy jsme zjistili naše chyby. K řešení všech čtyř příkladů jsme byli velmi blízko.
Po konci tohoto sletu fyziků a vyslechnutí výsledků (celkově jsme obsadili krásné 87. místo), jsme se vydali k metru, pak na Hlavní nádraží a posléze vlakem zpět do Šumperka. 

Závěrem je třeba říct, že to byla rozhodně zajímavá zkušenost a že se hodláme poučit z našich chyb. Hlavně jsme zjistili, že ve chvílích krize, člověk nesmí klesat na mysli, protože pak snadno přehlédne ty drobné detaily, které ho dělí od úspěšného řešení.
Naštěstí již víme, co je potřeba vylepšit a jak se lépe připravit. Proto se už dnes těšíme na příští rok, kdy se vrátíme silnější. Snad i dovezeme nějakou hezkou výhru.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *