Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » Informace ke stávce ve školství 27. 11.

Informace ke stávce ve školství 27. 11.

Vytvořeno: -

Milé studentky a studenti,
Vážení rodiče,

oznamuji Vám tímto, že zaměstnanci Gymnázia, Šumperk se přihlásili ke stávce vyhlášené Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství (ČMOS PŠ) na pondělí 27. listopadu 2023. Ke stávce se připojilo více jak 70 % učitelů a téměř všichni zaměstnanci technického zabezpečení školy a školní jídelny. Jelikož v pondělí chybí z různých důvodů ještě i další učitelé, není možné v tento den zajistit provoz školy.

Z výše uvedených důvodů vyhlašuji na pondělí 27. listopadu ředitelské volno pro žáky školy.

Ke stávce se zaměstnanci rozhodli připojit z několika důvodů. Kromě obecného a také námi  sdíleného názoru, že školství je priorita, na které se nemá šetřit, pro podporu stávky rozhodly také další skutečnosti. Z vyjádření vlády plyne, že v příštím roce nastane pokles platů nepedagogických zaměstnanců. Tedy těch, jejichž platy jsou už nyní podhodnocené. Dalším faktem, který rozhodl o zapojení do stávky je to, že vládou plánovaný pokles maximálního počtu vyučovaných hodin na škole (tedy tzv. PHmax) povede podle doposud známých čísel ke snížení počtu hodin o 162, tedy asi o 65 hodin oproti v letošním školním roce vyučovanému počtu hodin. V praxi by to znamenalo nejen úsporu tří úvazků učitelů, ale také zrušení půlení matematických cvičení, cvičení z českého jazyka, půlení předmětů přírodních věd na laboratorní práce, snížení počtu vyučovaných seminářů a možná i přísnější pravidla pro dělení jazyků. Tím by se od září 2024 snížila kvalita výuky na naší škole.

V pondělí 27. listopadu bude škola otevřená, pracovat bude kancelář školy a na pracovišti budou také zaměstnanci, kteří se nepřihlásili ke stávce a členové stávkového výboru.

Milan Maceček

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *