Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » Krásy fyziky

Krásy fyziky

Vytvořeno: -

V pondělí 20. 6. 2022 se vydala vybraná skupina žáků z prvních a druhých ročníků objevovat krásy fyziky do Královehradeckého a Pardubického kraje.

V pondělní jsme navštívili dopravní fakultu Jana Pernera v Pardubicích. Dopoledne jsme si zde vyzkoušeli simulaci výrobní logistiky, během níž jsme si sestavili z různých součástek malou motorku a traktor, dále jsme navštívili dopravní sál s modelovým kolejištěm a různými typy zabezpečovacích zařízení. Zkoušeli jsme odhadnout, pod jakým úhlem se převrátí osobní automobil, při bočním náklonu. Odpoledne jsme strávili prohlídkou odborných učeben a laboratoří, kde jsme se dostali i k elektronovému mikroskopu. Pondělní večer jsme věnovali pozorování hvězdné oblohy ve Hvězdárně v Hradci Králové, s filmem promítaným na stropní polokouli, s ukázkami souhvězdí, galaxií a s projekcí zapadajícího slunce.

V úterý jsme se vydali na návštěvu Centra leteckého výcviku na vojenském letišti v Pardubicích. Nejenže jsme viděli vzlétat a přistávat nejrůznější vojenská letadla, dokonce jsme si je mohli i osahat a podívat se přímo do nich v jejich hangáru. A co bylo úplně nejlepší – zkusili jsme si  pilotáž vrtulníku ruského a amerického na dvou simulátorech. V rámci prohlídky jsme navštívili místní hasiče, kde jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži jejich výstroj. Horké odpoledne jsme strávili návštěvou pivovaru Pernštejn v Pardubicích, kde jsme ocenili zejména studené sklepení.

Poslední den jsme strávili prohlídkou tepelné elektrárny ve Chvaleticích, která naživo překonala naše představy o velikostech jednotlivých strojů, pecí, chladících věží apod. Cestou zpátky jsme se zastavili na civilním letišti v Pardubicích, kde jsme se dopodrobna seznámili s jeho zázemím a celým provozem. Mimo jiné jsme viděli i největší létající dopravní letoun na světě – Ruslan, protože ještě větší Mrija aktuálně není schopna letu.

Během exkurzí bylo dostatek času i na osobní volno a individuální objevování krás Hradce Králové, v němž jsme byli po celou dobu ubytovaní.

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem velmi milým a ochotným průvodcům a lidem, kteří nám věnovali svůj čas, velmi si toho vážíme. Rádi se na daná místa opět někdy podíváme s dalšími žáky.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *