Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » P O 4 L E T E C H

P O 4 L E T E C H

Vytvořeno: -

na naši školu přijela RNDr.  Renata Holubová, CSc. z katedry experimentální fyziky UP Olomouc.

  

Účel návštěvy byl stejný jako 23. května 2019 = beseda „FYZIKA V KRIMINALISTICE“. Cílová skupina = žáci 2. ročníku a seminární skupina Fs1.
Besedy byly letos dvě = od 11 h a od 13 hodin. V závěrečné půlhodině jsme využili přivezených přístrojů a materiálů k vlastnímu vyzkoušení i k otázkám na paní lektorku.

Pestrá nabídka je poznat i z výčtu témat a probíraných pojmů z historie i ze současnosti:
mikroskopie, ultrafialové záření, infračervené záření, infrakamera, bertilionáž, daktyloskopie, mechanoskopie, trichlogie, padělky, EEG, detektor lži, odorologie, fonoskopie, identifikace. . .

Ještě kontrolní otázky: 1) jak se jedním slovem nazývá detektor lži?
2) Kolik je možných různých variant otisků prstů?


exCitace:
M: Přednášku jsem si moc užil, bylo vidět, že paní ví, o čem mluví. Hodně se mi líbila hlavně praktická část, kdy jsme si mohli vyzkoušet různé zajímavé věci – snímání otisků, vytváření profilu pachatele, mikroskopování atd.
Jsem vážně rád, že se podobné přednášky zavádějí, výuku to hodně oživuje.


M: Přednáška mě velmi zaujala hlavně opravdovým využitím fyziky i v takovém zajímavém oboru. Také se mi líbily aktivity, které pro nás byly připraveny k závěru přednášky. Bylo to příjemné zpestření výuky.
J: Praktická část byla fajn. Preferoval bych více teorie.

Z: mě zaujala kriminalistika o zkoumání lidského těla, přesněji jeho nepatrných rozdílů mezi ostatními lidmi. Taky bylo zajímavé zkoumání doby úmrtí pomocí hmyzu.

T: Objevili jsme plno úžasných věcí. Vyzkoušeli jsme si vytvořit svoje otisky prstů, pozorovali jsme pod mikroskopem cokoliv, co jsme našli, dívali jsme se přes infračervenou kameru a mohli jsme si i vytvořit portrét pachatele. Těším se na další skvělé přednášky.

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *