Přejdi na obsah
Gymspk » 1_Aktuality » (z) HISTORIE ŠACHOVÉHO KROUŽKU G ŠUMPERK

(z) HISTORIE ŠACHOVÉHO KROUŽKU G ŠUMPERK

Vytvořeno: -

Text: Jiří Voráč
Fotografie: RNDr. Jiří Spáčil, Jiří Voráč, Mgr. Šárka Bártová

O nejslavnější období šachové historie školy se zasloužil profesor Josef ŠNAJDR, rodák z Náměště na Hané.

3. 3. 1931 – 28. 9. 2015

Byl dvojnásobným mistrem republiky v korespondenčním šachu, a to v době bez počítačů a mobilů.  Hrál na 1. šachovnici za družstvo ČESKOSLOVENSKA, které  vyhrálo mistrovství světa v korespondenčním šachu v letech 1965 – 1968. Dosáhl titulu mezinárodní mistr, hlavně za 2. místo v mistrovství světa jednotlivců v roce 1968.

Na Gymnáziu Šumperk i na některých šumperských základních školách a ve Vile Doris přivedl k šachu a vychoval mnoho mladých hráčů.

Jeho nejtalentovanější svěřenec Štěpán Žilka (také studoval na G Špk) patří k nejlepším praktickým šachistům České republiky v současnosti (letos je 5. a má ELO 2573).

Pod vedením profesora Josefa Šnajdra družstvo Gymnázia Šumperk

v letech 1981 – 1984 třikrát vyhrálo korespondenční Přebor ČSSR středních škol. (v roce 1984 hrál místo Romana Vicence Ladislav Stratil)

V praktickém šachu bylo vrcholem 1. místo v Moravském poháru a 3. místo v národním finále šachové olympiády středních škol v roce 1984.

Ve XXI. století se těžiště šachové činnosti přesouvá k praktickému a rapidšachu.

Oporami družstva školy byli až do roku 2015 odchovanci pana prof. Šnajdra. Od roku 2001 vede pravidelný kroužek na škole Jiří Voráč, od roku 2016 má nižší gymnázium šachově na starosti Mgr. Šárka Bártová.

Náplní činnosti šachového kroužku jsou tréninky, miniturnaje a přebory školy.

Od roku 2002 je šachový kroužek Gymnázia Šumperk spolupořadatelem akce ŠumPERSKÝ ŠACHový turnaj.

Obdivované logo turnaje vytvořila PaedDr. Dana Procházková, profesorka Č-Vv na Gymnáziu Šumperk.

Zpestřením v kroužku bývají simultánky, o čemž svědčí snímky z alba:

Republikový PŘEBOR družstev STŘEDNÍCH ŠKOL v šachu : (má 4 stupně)

školní kolo, okresní kolo, krajské finále (první dvě školy z něj postupují do republikového finále)

ročníkmístoumístění našich v celostátním finálehráči
2001/2002Tachov13.místo z 23Bartoň, Ondráčková, Grepl, Glanc, Pikna
2002/2003Tachov17./23Bartoň, Grepl, Ondráčková, Glanc, Konopa
2003/2004Zlaté Hory16./22Bartoň, Grepl, Glanc, Konopa, Pikna
2005/2006Žďár n.Sáz.6./28 Žilka, Bartoň, Ondráček, Gronych, Ciffra
2007/2008Žďár n.Sáz.10./28Žilka, Ondráček, Müller, Ciffra
2008/2009  Stráž p.Ralskem  10./29             Müller, Malý, Gronych, Ciffra
2009/2010      Štědronín        28./32              Malý, Vaculík, Müller, Ciffra
2010/2011      Štědronín        15./28              Malý, Vaculík, Bártová, Ciffra
2012/2013      Štědronín        19./24              Malý, Vaculík, Motlíček, Le Viet, Ježek
2013/2014      Vlachovice     28./29              Doležel, Motlíček, Le Viet, Štrpka
2014/2015 Ústí nad Labem 22./32 Vaculík, Cuong Le V., Motlíček, Doležel, Ježek
2015/2016      Zlín                  26./28              Hartinger, Motlíček, Doležel, Štrpka

Jiří Voráč

Článek publikován:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *