Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Slideshow » Gymnázium je patronem knihy Helmuta Kopetzkeho

Gymnázium je patronem knihy Helmuta Kopetzkeho

Vytvořeno: -

Ve dnech 24. 5. až 28. 5. 2024 probíhal v Praze a v Šumperku slavnostní křest knihy Helmuta Kopetzkeho „Byl jsem Sudeťák“ s podtitulem „Příběh dlouhého návratu domů“.

Helmut Kopetzky je šumperský rodák a vysídlený Němec, od svých pěti let žijící ve Fuldě v Německu. Dlouhá léta pracoval jako rozhlasový reportér. Zajímaly jej osudy vysídlených Němců a proto napsal knihu Ich War Ein Sudetjak, v níž popisuje osudy své rodiny během války, následný odsun a posléze život v poválečném Německu. Kniha popisuje, jak válka měnila osudy lidem ať patřili ke straně vítězné či poražené, a smiřlivě a s odstupem času popisuje historické události. Ve svých vystoupeních prezentoval přítomným, jak ty velké osudy (rozuměj velké historické události) mění malé osudy (životy lidí).

Gymnázium a lidé v Šumperku sehráli v příběhu knihy velkou roli. Učitelka němčiny Daniela Tesařová (mimochodem organizátorka družebních výměn školy s od Fuldy nedaleko ležícím Bad Hersfeldem) totiž bydlí v domě, v němž jako malý bydlel i autor knihy. Po následných návštěvách Helmuta Kopetzkeho v Šumperku, kdy mimo jiné besedoval s žáky gymnázia, se rozhodla jiná naše kolegyně Bohunka Fatzinek Kučerová, že knihu přeloží do češtiny. S vydáním českého překladu autorovi i p. Kučerové hodně pomohl absolvent gymnázia, ředitel veletrhu Svět knihy Mgr. Radovam Auer. A tak mohlo dojít ke slavnostnímu křtu knihy v květnu 2024.

Kniha byla představena v Praze na veletrhu Svět knihy 24. 5. 2024. Následně pokračoval program představením knihy v Olomouci (27. 5.) a slavnostním křtem knihy v Masarykově knihovně v Šumperku dne 28. 5. 2024. Program uzavřela beseda pro žáky gymnázia ve středu 29. 5. 2024. Každá z těchto akcí byla doprovázena slovem překladatelky a hlavně čtením ukázek z knihy, které přečetli Matylda Konigová (v Praze), Rudolf Stankuš (v Šumperku) a nejdelší čtení si připravili žáci septimy (na besedě se studenty ve středu). Děkuji všem výše jmenovaným za svělou prezentaci školy. Děkui také ředitelce městské knihovny Mgr. Kamile Šeligové, že pomohla s organizací akcí v knihovně.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *