Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Slideshow » Retrospektivně: Generál Petr Pavel na gymnáziu

Retrospektivně: Generál Petr Pavel na gymnáziu

Vytvořeno: -

Tímto článkem chci připomenout významnou návštěvu a besedu, která proběhla na naší škole v dubnu 2022.

Říjnové novinářské průzkumy před blížící se prezidentskou volbou nově favorizují generála Petra Pavla jako nejvážnějšího kandidáta na prezidenta ČR. Nás na gymnáziu může těšit, že bývalý armádní generál, náčelník Generálního štábu Armády České republiky a tehdejší předseda vojenského výboru NATO poctil svou návštěvou naši školu 4. dubna 2022. Pan generál přijel i se svou ženou paní Evou Pavlovou, která jako absolventka naší školy projevila přání podívat se znovu na místo svých středoškolských studií.

Při příležitosti návštěvy jsme zorganizovali přednášku pana generála se studenty třetího a čtvrtého ročníku, septimy a oktávy na téma Význam NATO pro ČR a střední Evropu. Jelikož se beseda konala relativně nedávno po zahájení vpádu ruského vojska na Ukrajinu, beseda byla žáky přijata velmi pozitivně a studenti měli mnoho dotazů nejen na fungování Severoatlanické aliance, ale také otázky na téma bezpečnosti republiky. Po skončení besedy následovalo ještě setkání pana generála s desítkou učitelů školy, kteří rovněž zahrnuli bývalého vojáka mnoha odbornými dotazy. Paní Pavlová zavzpomínala na svá středoškolská léta, na to jak reprezentovala školu v lehké atletice, a taky na středoškolské profesorky a profesory, kteří ji učili.

Setkání s manžely Pavlovými bylo velmi příjemné a také přínosné pro všechny zúčastněné. Pan generál si všechny získal jak svým důstojným vzezřením a širokým přehledem nejen v otázce mezinárodních vztahů a bezpečnostní politiky republiky, tak také příjemným vystupováním a jednoduše a jasně formulovanými odpověďmi na jakoukoli otázku.

Pane generále, držíme palce…

Milan Maceček

Komentáře

  1. Sertorius napsal:

    No to je výhra…. Nemá být české školství apolitické?

    1. Milan Maceček napsal:

      Beseda se konala již na počátku dubna. Byla apolitická. Mezi žáky i ve společnosti panovala nervozita z války na Ukrajině. Zajímavé je, že tehdy – v dubnu – k besedě nebyla jediná výhrada. Až nyní. Souhlasím, že besedu s prezidentským kandidátem bych dnes z důvodu blížící se prezidentské volby již neorganizoval. Nedělejme však politiku z toho, že do školy chceme vodit a žákům představovat lidi, kteří něčeho dosáhli, kteří vynikli v různých oborech lidské činnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *