Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » 10 PW=světový REKORD

10 PW=světový REKORD

Vytvořeno: -

Jde o výkon laseru L4 ATON české výroby! (Rozluštíš nadpis 10 PW?)

Tento laser i další objekty a informace byly náplní akce Den s lasery a fotonikou

pondělí 10. června 2024 na FJFI ČVUT v Praze. Tady jsou zážitky a dojmy naší výpravy!

Na Dni s lasery a fotonikou se mi moc líbilo. Z prvního bloku hlavně přednáška o HiLASE = High average power pulsed LASErs. Poté následovala opravdu dobrá svačinka a druhý blok přednášek a v něm přednáška o kvantových počítačích. Po obědě jsme se vydali na exkurze. Já do FemtoLABU = Femtosecond Laser Micromachining Workstation, kde nám řekli o kvantové mechanice a ukázali aparaturu pro měření kvantového provázání. Pak jsme se metrem přesunuli do PALSU = Prague Asterix Laser System, uvidět, jak vypadá pořádný laser se zesilovači, kde se provádí výzkum a dokonce jsme byli i jednoho „výstřelu“ svědky.

Dnešní den byl super. Dozvěděli jsme se plno zajímavých informací z fyzikálního světa. Zjistila jsem, že vše do sebe zapadá jako kousky Lega, ale trvá to dlouhou dobu, než člověk z nich něco postaví. Také jsem si dnes uvědomila, že pokud si člověk za něčím jde a tvrdě pracuje na tom (nehledě na to kolik času a úsilí to bude stát), jak už ve fyzice nebo i v životě, tak dřív nebo později toho dosáhne.

Brzy (někteří vstávali ve 4 h!) ráno jsme vyrazili. Dopolední blok obsahoval hlavní téma – lasery. Po nich následoval výborný oběd (zdarma). Odpolední blok byl rozdělen na 3 části, já se vydal do FemtoLABu na výzkum kvantového provázání, poté do centra PALS, kde jsme viděli, jak se v 20. století v Německu, odkud laser centrum PALS má, „vystřeloval“ laser.

Koluje část odražeče. Umístěn na povrchu Měsíce umožnil laserově změřit vzdálenost Země-Měsíc

Koluje část odražeče. Umístěn na povrchu Měsíce umožnil laserově změřit vzdálenost Země-Měsíc

Dopolední program byl zpestřen výborným občerstvením a obědem, kde byla možnost setkat se se zde vystudovanými odborníky různých věkových kategorií, firemními sponzory v oboru, položit jim dotazy či si domluvit budoucí spolupráci. Následovala panelová diskuze s pokládáním anonymních dotazů. Vyslechli jsme si nejen vědecké informace, ale i různé příběhy, jak se dostali lidé ke vědě. Vědomí, že nemusíte být úplně excelentní v matematice a fyzice, vás ještě více nadchne. Protože důležitá je i kreativita, píle, trpělivost a odhodlanost realizovat projekty. Odpolední exkurze opravdu stály za to. Zjistíte, že studium zde není jen o teoretických výpočtech, ale o manuální práci s přístroji za nepředstavitelné částky a s ochotnými, sympatickými lidmi v menším kolektivu. Jelikož teoretické znalosti jsou jen zlomek vědomostí. V budoucnu si sami vyberete, co vás baví a naplňuje. Můžete se stát inženýry, programátory, opravdovými vědci nebo prostě lidmi v oboru.

Nejlepší byla panelová diskuse, kde úspěšní absolventi mluvili o svých životních cestách a možnostech studia fyziky s názornými příklady využití v praxi. Z přednášek mě nejvíc zaujala ta o kvantových počítačích. Celkově jsem byl příjemně překvapen, že i když akce trvala celý den, program byl nabitý a po celou dobu velmi zajímavý. Výhodné bylo i občerstvení hrazené pořadateli akce.

program:
https://fjfi.cvut.cz/cz/107-cz/media/vzdelavaci-akce-verejnost/8561-den-s-lasery-a-fotonikou
další zajímavosti najdeš např. na:  https://www.hilase.cz/o-nas/
https://www.eli-beams.eu/cs/infrastruktura/lasery/laser-4-aton-10-pw-2-kj/
https://fjfi.cvut.cz/cz/107-cz/media/vzdelavaci-akce-verejnost/8561-den-s-lasery-a-fotonikou
https://www.eli-beams.eu/

P.S.: předpona peta = 10^15 tedy 10 PW = 10 biliard wattů!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *