Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » Proběhla beseda s programátorem

Proběhla beseda s programátorem

Vytvořeno: -

 

Ve čtvrtek 23. září 2021 proběhla první vyučovací hodinu v učebně 364 beseda se skutečným programátorem z praxe.

Hostem, který přijal pozvání, byl Mgr. Jan Škurka, který už 22 let pracuje v olomoucké firmě OLTIS Group jako programátor aplikačních a komunikačních serverů systémů pro manažera infrastruktury (SŽ, ŽSR), pro nákladní dopravu (ČD Cargo, ZSSK Cargo) a pro osobní dopravu (ČD, Arriva, ZSSK).

Při besedě například zaznělo: Co obnáší práce programátora? Jak vypadá programátorský tým? V čem se programuje? Jak se řeší odstraňování chyb apod.

Žáci měli možnost vyslechnout osobní zkušenosti s programováním a také některá doporučení a tipy pro začínající programátory. Vyšlo najevo, že v programátorské praxi se často narazí na problémy, které by samouka většinou ani nenapadly – například optimalizace pro rychlost, které lze dosáhnout lépe promyšleným algoritmem. Líbilo se mi znázornění přednášejícího, že učit se programovat je podobné jako učit se jezdit na kole. Nikdo se nenaučí na kole pouhým čtením příruček a knih, ale hlavně praxí. Ta je sice občas spojena s nějakými pády, ale z těch se dá poučit, a pak je člověk lépe vybaven zvládnout nevyzpytatelný reálný provoz. Takže návod zní: programujte, čelte výzvám, zkoušejte to z různých stran a různými způsoby, zapojte se do týmů a výsledky se časem nepochybně dostaví.

Takže ještě jednou

Programování zdar 🙂

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *