Přejdi na obsah
Gymnázium Šumperk » Aktuality » Sekunda po stopách Velké Moravy

Sekunda po stopách Velké Moravy

Vytvořeno: -

Na konci září se třída G2 vydala na jižní Moravu prozkoumat tamější pamětihodnosti spjaté s historií Velké Moravy. Již na první zastávce v muzeu písemnictví v Rajhradě se nechala vtáhnout, díky nádherně opravenému interiéru kláštera, poutavému povídání pana průvodce i interaktivně pojatému programu, do období 9. století, kdy Cyril společně se svým bratrem Metodějem přišli na Moravu šířit křesťanství. Díky Cyrilově roční usilovné práci se jim podařilo Slovanům přinést také písmo – hlaholici. V její zjednodušené podobě, cyrilici, si všichni vyzkoušeli napsat své jméno. Následovala prohlídka knihovny, kde si žáci mohli sáhnout na pravý pergamen – vyčiněnou kůži, na kterou se za dob starých Slovanů psalo.

Další zastávkou byla vesnička Modrá, ve které se hlavní program odehrával v archeoskanzenu plném replik původních staveb. Prohlídka historických obydlí i hospodářských či řemeslných staveb byla zakončena jak jinak než ve škole 🙂 Na závěr si žáci dokonce vyzkoušeli střelbu z luku. Vesnice Modrá je známá také přírodovědcům. Nachází se zde expozice Živá voda, která návštěvníka zavede pod hladinu rybníka. Ve skleněném tunelu děti obdivovaly největší sladkovodní ryby – vyzy velké, několik druhů jeseterů, obrovské kapry, sumce albína, štiku a mnoho dalších běžných ryb našich vod. Vedle rybníků se ve výběhu pasou pratuři, které lze pozorovat z visuté lávky. Závěr dne patřil plazům. V jednom z největších českých terárií si žáci prohlédli leguány, bazilišky, chameleony, plivající kobru červenou, chřestýše, kajmana, kajmanku a mnoho dalších živých exponátů. Ti odvážnější dostali do ruky agamu vousatou.

Poslední den se opět nesl především v duchu historie. Exkurze zamířila do Slovanského hradiště v Mikulčicích. Tato raně středověká archeologická lokalita byla sídlem politické moci velkomoravského královského rodu Mojmírovců a střediskem církevní správy. Nalézají se zde kamenné základy knížecího paláce a 12 kostelů včetně basiliky. Jeden z kostelů je ponechán jako muzeum, takže si děti mohly prohlédnout skutečné základy a také odkryté hroby včetně dochovaných koster. Kromě kosterních pozůstatků se v této lokalitě nalezlo také mnoho šperků či předmětů denní potřeby starých Slovanů – gombíky, náušnice, nákončí, meče, sekery, kříže, šípy či dokonce 4 dubové čluny. Žáci si také vyzkoušeli techniky měření vzdálenosti bez použití metru nebo stavitelské techniky opět bez použití výdobytků moderní doby.

 

Kromě naplánovaného programu však skýtala exkurze mnoho dalšího. Spaní v kempu, ranní i večerní ukrutná zima, ponocování, přehazovaná, samostatné vaření, těstoviny se nedávají do studené vody, čínské polívky, návštěva restaurace a mekáče, plyšové chobotničky, muzika všeho druhu v autobuse, dobrá nálada a spousta legrace, 3 žáci z G5 jako posila…

Exkurze proběhla s podporou Nadačního fondu školy a Olomouckého kraje v rámci podpory Environmentální výchovy,  vzdělávání a osvěty.

Tři dny na jižní Moravě byly skvělé! Díky patří hlavně paní učitelce Machačové, která tuto exkurzi pro sekundu naplánovala, ale také všem jejím účastníkům za aktivní přístup a zájem o vše, co se jim nabízelo.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *