Kalendárium
- 21. 1. 1960
V zápisu ze schůze ZO ROH při škole se objevují i kritické připomínky k neustálému schůzování a neplánovaným brigádám. Průměrný učitel málo studuje, zaostává, i kdyby chtěl, má často málo času a nemůže si prostudovat ani odbornou literaturu. Škola je přehlcena akcemi nejrůznějšího druhu včetně neplánovaných. Méně statistik, méně schůzí pro schůze, ale více pracovních porad, které řeší konkrétní úkol!
- 16. 2. 1960
Učitelé, zaměstnanci a žáci Jedenáctileté střední školy zasílají rozhořčený dopis francouzskému prezidentovi. Odsuzují v něm cvičný výbuch francouzské atomové pumy v saharské poušti. Na závěr dopisu prezidentovi konstatují, že dle jejich názoru bude tato země hrdější, až dá svobodu všem národům, jež ve své koloniální říši vykořisťuje.
- 29. 3. 1960
Začala nová družba, tentokrát se slovenskou DSŠ v Prievidzi. Jedenáctiletku navštívili její vyučující, kteří ke Dni učitelů zazpívali v Šumperku v učitelském sboru. Následně pak třídy naší JSŠ odeslaly do družební školy hromadně dopisy.
- 30. 3. 1960
Na škole proběhlo první perorální očkování proti obrně, tedy poprvé se očkuje jinak než injekční stříkačkou! Očkovací látka se podávala v sirupu. V průběhu roku byly příslušné věkové kategorie očkovány centrálně proti obrně, tetanu, záškrtu a neštovicím.
- 24. 4. 1960
ÚV KSČ a vláda rozhodla o poskytování učebnic a pomůcek žákům zdarma. Konkrétně například 1 žák IX. třídy dostane školní potřeby za 405,70 Kčs, z toho tvoří 135,70 učebnice a 270,- pomůcky. Na celé JSŠ bude takto poskytnuto žákům potřeb za 161511,- Kčs. „Toto rozhodnutí je dalším krokem ke komunismu v naší zemi.“, hodnotí školní kronika. První učebnice zdarma dorazily v červenci.
- 25. 4. 1960
Okresním přeborníkem ve střelbě malorážkou se stal žák XI.A Přinesdomů.
- 16. 5. 1960
Začaly maturitní zkoušky, přičemž povinným předmětem byla i matematika. U maturitních písemek z ruského jazyka bylo na výběr ze tří témat: 1) Obrovské úsilí SSSR v boji za upevnění míru; 2) Obraz V. I. Lenina v sovětské literatuře; 3) Můj oblíbený sovětský spisovatel. V českém jazyce se vybíralo ze zadání: 1) Význam osvobození naší republiky Sovětskou armádou; 2) Pero spisovatelovo jako zbraň v boji proti fašismu; 3) Spojujeme školu se životem.
- 17. 5. 1960
Svazáci školy na své schůzi přijali mimořádný závazek, že u příležitosti vládního usnesení o poskytování učebnic školám zdarma nasbírá každý žák školy 10 kg starého papíru, aby byl dostatek surovin pro výrobu nových učebnic. Zároveň se předpokládalo splnění normálního sběru na 100%.
- 4. 6. 1960
Významnou událostí byla krajská spartakiáda v Olomouci. Cvičilo tam 38000 cvičenců, mezi nimi i 314 z šumperské Jedenáctiletky. Prověrka stavu nácviku u skladeb „Mládí, krása a síla“ (dorostenci) a „Radostné mládí“ (dorostenky) na naší škole proběhla už v polovině února s dobrým výsledkem.
- 15. 7. 1960
Školu navštívili tři Indové, kteří praktikovali ve Velamosu Sobotín. Měli zájem se seznámit s úrovní našeho školství. Už v únoru Jedenáctiletku navštívili i čtyři komsomolci ze Sovětského svazu, kteří v ČSR pobývali na turistickém zájezdu. Školní svazáci jim věnovali v upomínku obrazovou publikaci.
- 28. 10. 1960
Významným výchovným pomocníkem byl umělecký film, konstatuje se v kronice. Během školního roku žáci školy zhlédli 5 mimořádných filmových představení: Vyšší princip, Rozrušená země, Komu patří pohár, O medvědu Ondřejovi a film o II. celostátní spartakiádě.
- 1. 2. 1961
Pokračuje metamorfóza školy. Spojením střední všeobecně vzdělávací školy (SVVŠ) a přidružené základní devítileté školy (ZDŠ) se stala až do 30. 8. 1963 školou kombinovanou. Tento mamutí útvar měl ve šk. roce 1962-1963 v 38 třídách 1157 žáků. Z toho 33 tříd denního studia, 4 třídy v přidružené SŠ pro pracující (2 večerní + 2 dálkové) a 1 třídu vojenského maturitního kurzu pro vojáky z povolání. Při škole bylo i 7 oddělení družin mládeže.